Umów się na wizytę
Krwiak podpaznokciowy to stan, w którym pod paznokciem gromadzi się krew, najczęściej w wyniku urazu, np. uderzenia palca. Krwiak może być widoczny jako ciemna plama pod paznokciem, a im większa ilość zgromadzonej krwi, tym bardziej intensywny będzie ból. Może występować również obrzęk i uczucie napięcia w obrębie paznokcia.
Wywiad i ocena stanu pacjenta: Na początku zapytam Cię o okoliczności urazu – jak doszło do stłuczenia, czy występuje ból, czy może już pojawił się jakikolwiek odczyn zapalny (np. gorączka, zaczerwienienie), kiedy uraz wystąpił.
Nacięcie paznokcia: Następnie, jeżeli krwiak jest "świeży do 24h" i powoduje silny ból, wykonuję mały otwór w paznokciu, przy użyciu specjalnych narzędzi – np. bardzo cienkiej igły lub specjalnego wiertła, które umożliwia odprowadzenie skumulowanej krwi.
Oczyszczenie zmiany: jeżeli krwiak jest dłużej niż 24h, krew skrzepnie, dlatego w takim wypadku oczyszcza się cała powierzchnię zmieniona frezując płytkę.
Czyszczenie i kontrola: Po opróżnieniu przestrzeni z krwi, dokładnie sprawdzam, czy nie ma pozostałości, które mogłyby spowodować dalszy ból lub stan zapalny. W razie potrzeby stosuję antyseptyki i zakładam odpowiedni opatrunek oraz tapy czyli taśmy fizjoterapeutyczne w celu odciągnięcia wałów skórnych aby płytka mogła swobodnie rosnąć. Często zalecam regularną wymianę taśm, preparat regeneracyjny i kontrolę w późniejszym czasie, by upewnić się, że paznokieć prawidłowo się goi.
Infekcje: Jeżeli krwiak nie zostanie oczyszczony, nagromadzona krew może stać się siedliskiem bakterii, co prowadzi do infekcji. Objawami infekcji mogą być zaczerwienienie, gorączka, ropienie, zmiany barwnikowe na zielony, a w najgorszym przypadku może dojść do rozwoju ropnia pod paznokciem.
Utrata paznokcia: W skrajnych przypadkach, gdy krwiak zostaje zaniedbany, może dojść do martwicy tkanki w obrębie paznokcia, co może prowadzić do jego utraty. Czasami taki stan może być także przyczyną nieprawidłowego wzrostu paznokcia w przyszłości.
Ból i dyskomfort: Nieusunięty krwiak powoduje ciągły ból, który może utrudniać chodzenie, a w przypadku dużych krwiaków nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Jeżeli krwiak jest niewielki i nie powoduje dużego bólu, czasami wystarczy tylko obserwacja, ale w większości przypadków warto go usunąć, by zapobiec dalszym problemom. Warto również pamiętać, że im szybciej podjąć interwencję, tym większe szanse na to, że paznokieć wygoi się bez większych komplikacji.
ul. Pułaskiego 6
97-420 Szczerców
tel. 572 729 091
ul. Szaserów 50
Warszawa, 04-306
tel. 538 156 885