Odciski i modzele to dwa różne problemy skórne, choć oba mają podobne przyczyny, czyli nadmierny nacisk lub tarcie na stopach. Różnią się jednak zarówno wyglądem, jak i sposobem leczenia.
Odcisk to miejscowa, twarda zmiana skórna, która pojawia się w wyniku długotrwałego nacisku lub tarcia, zwykle w miejscach narażonych na ucisk, jak palce stóp (zwłaszcza na ich wierzchniej stronie). Odcisk składa się z twardej, zrogowaciałej warstwy naskórka, która może mieć charakterystyczne wgłębienie w środku, przypominające "włos" lub "koronkę". Zwykle odciski są bolesne przy dotyku, ponieważ naciskają na głębsze warstwy skóry, nerwy lub tkanki.
Modzel to zgrubienie skóry, które powstaje w wyniku przewlekłego, mniej intensywnego nacisku i tarcia, głównie na podeszwach stóp lub na krawędziach pięt. Modzele nie mają charakterystycznego wgłębienia, a skóra w tym miejscu jest szersza, twardsza, ale zazwyczaj nie sprawia bólu. Modzele powstają zwykle na skutek długotrwałego chodzenia w niewygodnym obuwiu, deformacji stóp lub nadmiernego obciążenia.
Usuwanie zrogowaciałej skóry – Pierwszym krokiem leczenia odcisków jest delikatne usunięcie martwego naskórka za pomocą odpowiednich narzędzi, takich jak skalpel, frez czy dłutka. Następnie zakłada specjalistyczny opatrunek odciążający, który zaleca się nosić min. 3-5 dni.
Korekta nieprawidłowego chodu – Jeśli problem z odciskami wynika z nieprawidłowego ustawienia stóp lub niewłaściwego chodu, podolog może pokierować do ortopedy/fizjoterapeuty, który pomoże skorygować postawę lub zaleci odpowiednie wkładki ortopedyczne.
Ważne jest, aby nie próbować samodzielnie usuwać odcisków ani modzeli w domu za pomocą ostrych narzędzi, ponieważ można pogłębić problem, a nawet narazić się na infekcje. Profesjonalna pomoc podologa jest kluczowa w skutecznym leczeniu tych dolegliwości.
Umów się na wizytę
ul. Pułaskiego 6
97-420 Szczerców
tel. 572 729 091
ul. Szaserów 50
Warszawa, 04-306
tel. 538 156 885